Cultura

Agenda de festivals - Música, teatre i dansa

Música, teatre i dansa

19è Festival Internacional de Música

(Tarragona)

Del 20 de juny al 6 de juliol

Reggae per Xics i The Penguins (espectacle inaugural i gratuït, 20-6). Back to Brass & Banda de Grau Professional del Conservatori de Música de Tarragona (28-6). Neuma, quartet de flautes (30-6). Aldo Mata, violoncel, i Qi Shen, piano (3-7). Quartet Gerhard (4-7). Andrea Motis Quartet (6-7).

www.dipta.cat/festivalmusica

19è Vespres Musicals

(Vilafant)

Del 5 al 29 de juliol

Pau sol, amb Pau Riba (5-7); Paral·lelismes, amb Joan Isaac (12-7), i Les Kol·lontai, amb Montse Castellà, Sílvia Comes, Meritxell Gené i Ivette Nadal (19-7).

www.vilafant.cat

20è Festival de Música de la Vall de Camprodon

(Vall de Camprodon)

Del 4 d’agost al 7 de setembre

Mishima, Ara i aquí (4-8, a Camprodon). The Key Sisters, Rise (13-8, a Sant Pau de Segúries). Xabi Aburruzagaren Quartet + Niamh Ní Charra (16-8, a Llanars). Happy Jazz Feetwarmers + Ricard Gili (18-8, a Vilallonga de Ter). Cor Geriona, Geriona entre musicals (7-9, a Molló).

www.fmvc.cat

22a Fira Mediterrània de Manresa

(Manresa)

Del 10 al 13 d’octubre

Animal de séquia, amb Sol Picó, Banda Chapicó i Carles Dénia (10-10, espectacle inaugural). Cobla Berga Jove amb Cor d’Obeses (11-10, al Kursaal). Quico el Cèlio, el Noi i el Mut de Ferreries (12-10, al Kursaal). Bestiari, de Josep Carner, amb NewCat-The New Catalana Ensemble, amb Carles Belda, Gemma Abrié, Marc Parrot, Gemma Humet i Joana Gomila, l’actriu Clara Segura i el poeta Josep Pedrals (13-10, al Kursaal). Rostoll cremat, amb direcció d’Oriol Broggi i text de Toni Gomila (11-10, al Teatre Conservatori). Socarrel, amb Roberto Olivan, coreògraf; Magí Serra, ballarí; Laurent Delforge, artista electrònic, i Vox Bigerri, grup de polifonia occitana (12-10, Sala Petita del Kursaal).

www.firamediterrania.cat

42è Festival de Música de Begur

(Begur)

Del 27 de juliol al 24 d’agost

Bufant Fort, Morgan (27-7). Jofre Bardagí (31-7). Joan Dausà (2-8). David Busquets (5-8). Duquenque & Chicuelo (8-8). Xarim Arestè + Faciots Ninja (10-8). Los Mambo Jambo (14-8). Homenatge a Carmen Amaya (24-8).

www.festivalbegur.cat

48è Festival Internacional de Música de Cadaqués

(Cadaqués)

Del 4 de juliol al 15 d’agost

Pendent de programació.

www.festivalcadaques.com

5è Festival B! de Bolvir

(Bolvir de Cerdanya)

3 d’agost

Joan Dausà i Ebri Knight.

www.bolvir.cat

6è Can Caralt, Obert per Vacances

(Sant Andreu de Llavaneres)

Del 2 al 23 d’agost

Echa Paká, sextet de músics cubans (2-8). Els nus i altres mons, amb Xarim Aresté (9-8). Jazz Lakatans, amb Josep Mas Kitflus, Santi i Dani Arisa (16-8). Jaume Vilaseca Trio, jazz (23-8).

www.ajllavaneres.cat

6è Xalaro. Mostra d'Espectacles i Turisme Familiar / Estereofònics

(Castell-Platja d'Aro)

Del 21 al 23 de juny

Obeses (21-6), The Penguins i The Beatbox Collective (22-6) i Xiula (23-6).

www.xalaro.cat

8è Remor, Música i Patrimoni

(Teià)

Del 4 al 25 de juliol

Joan Rovira amb banda (4-7). Beht Rodergas (11-7). Evgeny Konnov, guanyador del Concurs Internacional Maria Canals 2018 (16-7). La Banda Municipal + Las Migas (20-7). Monique Makon and The Soul Titoo’s (25-8).

www.teia.cat

A la Capella d'Espinavell

(Espinavell)

Del 22 de juny al 10 d’agost

Roger Mas (22-6); Ozaandu, cinc segles de música, un petit viatge per la flauta i l’oboè (13-7), i Mireia Cabestre (10-8).

www.mollo.cat

Acústica

(Figueres)

Del 29 d’agost a l’1 de setembre

Pendent de programació.

www.festivalacustica.cat

Altacústic Festival de Música Independent

(Altafulla)

Del 18 al 20 de juliol

Susannes, Fito Luri i Joan Reig (18-7). Elena Volpini, Anaïs Vila & Pantaleó, Steve Smyth, TMN i Espaldamaceta (19-7). Marta Knight, Donallop, Marialluïsa, Kids from Mars i Ramon Aragall (20-7).

www.altacustic.cat

Auditori de Sant Cugat

(Sant Cugat del Vallès)

Fins al 6 d’octubre

Diana Krall (21-7), Els Pets (4-10), Festival Petits Camaleons (5 i 6-10).

www.tasantcugat.cat

Barcelona Beach Festival

(Barcelona)

13 de juliol

Alesso, Armin van Buuren, David Guetta, DJ Snake, Don Diablo, Dimitri Vegas, Steve Aoki, W&W, Brian Cross, J.P. Candela, DJ Nano, Dgrace, Uri Farre, Xavi Alfaro i Sergi Domene.

http://bcnbeachfestival.com

Bouquet Festival

(Tarragona)

Del 5 de juliol al 30 d’agost

Fetén Fetén (5-7), Guillem Anguera Quartet (6-7), Sommeliers (26-7), Pere Navarro Quintet (2-8), Paula Coronas, piano (9-8), Trio Serra’s & Maria Parra, amb Isabel Serra, flauta travessera; Cecília Serra, clarinet, i Maria Parra, piano (30-7).

www.bouquetfestival.com

Cantilafont Festival

(Oristà)

20 de juliol

Clara Peya, Amer i Àfrica Circ Cia., Payback Marcas, Pau Vallvé, Joan Català Pelat, Will and The People.

http://cantilafont.cat

Clotilde Fest

(Barcelona)

Del 21 de juny al 19 de juliol

Lildami, Pupil·les, Pavvla, iCat (21-6). Luand, Catarres, Europa FM (27-6). Ítaca Band i Alfred, Europa FM (4-7). Kids from Mars, JoKB, Porto Bello, iCat (5-7). Sau, Shinova, Europa FM (11-7). 31FAM, Bearoid, Adala, iCat (12-7). Wineson, Oques Grasses, Europa FM (18-7). Nyandú, Ju i Urfabrique, iCat (19-7).

www.palaurobert.gencat.cat

Concerts a La Daurada

(Vilanova i la Geltrú)

Fins al 6 d’octubre

Maka (21-6), Forever Jackson (22-6), Beret (14-8) i Don Patricio, The Bloop (6-9).

www.ladauradabeachclub.com

Concerts de la Roca Foradada

(Torredembarra)

Del 20 de juliol al 24 d’agost

Port Bo (20-7, a la Roca Foradada). Susana Sheiman, jazz (20-7, a la plaça Antoni Roig). Ernesto González i Luigi Ferrao, guitarra i veu (2-8, a la plaça de l’Església de Clarà). Sommeliers (14-8, a la Roca Foradada). Obeses (24-8. a la Roca Foradada).

www.torredambarra.cat

D'Estiu

(Alella)

Del 4 al 13 de juliol

Eduard Costa, L’últim Indi (4-7); Mishima (5-7); Benvinguts al Funky (6-7); Sant Andreu Jazz Band & Joan Chamorro (11-7); Sandra Bautista (12-7), i Halldor Mar (13-7).

www.festivalalella.org

Dissabtes de juliol a Sant Pere de Casserres

(Sant Pere de Casserres)

Del 29 de juny al 27 de juliol

Jam Poètica, festa de clausura del cicle de poesia Els Vespres Malgastats (29-6). Pep Poblet & Nito Figueras, Cançons dedicades a elles (6-7). XXV Encontre Literari 3 Veus 3 Estils, amb els poetes Joan Company, Anna Martínez i Carles Morell, moderats per Víctor Pallàs (13-7). Duble Buble, Retorn dels dinosaures (20-7). Gerard Quintana, Intocables duet (27-7).

www.santperedecasserres.cat

El Festivalet Collsacabra

(Cantonigròs)

27 de juliol

Per terra de dracs, amb Pep López; Vela llatina, amb Esteve Molero; Foliecitat, amb La Folie Trio; Too many universes but mine, amb Pësh i Pastorets Rock.

www.lesquirol.cat

Els Vespres de la UB

(Barcelona)

Del 2 al 18 de juliol

Marcel Lázara i Júlia Arrey (2-7); Hijos del Trueno (4-7); Her Little Donkey (9-7); Rombo (11-7); Estramoni (16-7), i Lauren Nine (18-7).

www.ub.edu/vespres

Empúries. Concerts al Fòrum Romà

(l'Escala)

Del 10 al 13 d’agost

Els Catarres + Suu (10-8), Andrea Motis Quintet + Alessio Arena (11-8), Els Pets + Pavvla (12-8) i Ismael Serrano (13-8).

www.concertsempuries.com

ETC Festival d'Estiu de Tarragona

(Tarragona)

Del 14 de juliol al 16 de setembre

L’ajuntament ha decidit anul·lar el Festival d’Estiu.

http://teatres.tarragona.cat

Fade. 11a Mostra d'Art Digital

(la Cellera de Ter)

L’Associació Cultural elèctric l’ha anul·lat.

http://www.fade.cat

Festival a Granera

(Granera)

Fins a l’1 de setembre

Schubert de prop, amb Ulrike Haller, soprano; Antoni Fajardo, baix; Josep Buforn, piano; Dolça Cos, rapsoda; Alberto Fernández, perfumista; Manuel Capdevila, traduccions, i Jordi Madaleno, presentador (16-6). Músiques del món, amb Zing (6-7). Magalí Sare & Manel Fortià, jazz i cançó d’autor (3-8).

www.joventutsmusicals.cat/moia

Festival de Música de la Cerdanya

(Llívia-Puigcerdà)

Juliol-agost

Diferents actuacions de música clàssica, pop-rock i jazz a Llívia i Puigcerdà durant el mes d’agost. Pendent de programació.

www.puigcerda.cat

Festival de Músiques dels Monts

(Vilallonga dels Monts)

Del 8 a l’11 d’agost

Andy Emler, Cabaret Contemporain, Fidel Fourneyron, Quatuor Voce, Feu d’artifici + Electro, Creations, Fanfare Olaitan. Concerts nocturns al bosc i mercat artesanal.

www.musiques-dels-monts.com

Festival de Poesia i +

(Maresme)

Del 4 al 14 de juliol

Vladivostok, amb Maria Cabrera i Irene Fontdevila i Pascal Comelade i Enric Cassases (4-7, a Canet de Mar). Pia Sommer i J.M. Calleja, Ivette Nadal i Caïm Ribas i Pau Vallvé (5-7, a Mataró). Anna Pantinat i Pau Riba i Orquestra Fireluche (6-7, a Sant Andreu de la Llavaneres). Núria Martínez Vernis i Albert Pla (7-7, a Dosrius). Bouquet d’Alella i Blanca Llum i Sara Fontán (9-7, a Alella). El temps que se’ns escapa, concert recital de l’obra poètica de Fèlix Cucurull (10-7, a Arenys de Mar). Inauguració de la instal·lació No em va fer Joan Brossa, de Cabosanroque, Mireia Calafell i Björt Rùnars, amb la col·laboració de Nadia Sanmartín i Manuel Rivas; A boca da terra, amb l’acompanyament de Nacho López i Tanja Haupt (11-7, a Fundació Palau a Caldes d’Estrac). Premi Francesc Garriga: Guillem Gavaldà, Maria Isern, Pol Guasch; Josep Maria Balanyà i Odile Arqué, No crec en tu, i Clara Peya (12-7, a Fundació Palau a Caldes d’Estrac). Mariona Sagarra, Una veu que ve de lluny; Rosa Pou i Xavi Lloses, Nit de Poetes amb Anna Gual, Andreu Subriats i Aurélia Lassaque; Sílvia Bel, Emparaulant la vida, amb l’acompanyament de Juan Manuel Galeas, Fran León i José Santiago (13-7, a la Fundació Palau, a Caldes d’Estrac). Assumpta Mercader, A Brossa; Carlos Bunga, Palpitacions a la muntanya, i Tarta Ralena i Rodrigo Cuevas (14-7, a Fundació Palau, a Caldes d’Estrac).

http://poesiaimes.cat

Festival del Comte Arnau

(Sant Joan de les Abadesses)

Del 6 de juliol al 21 d’agost

Nicolás Romero, creació d’un mural de gran format a l’avinguda Durant i Sanpere (del 15 al 21 de juliol). Mezzos. Cançons i sensacions (18 i 19-7, al Celler Encants del Llibre). Clara Peya & Vic Moliner (18-7, a l’església de Sant Domènech).

www.santjoandelesabadesses.cat

Festival Deltebre Dansa

(Deltebre)

Del 8 al 20 de juliol

Do not disturb. No molestar, amb Vaivén Circo (8-7). Half the truth, amb Linda Kapatanea i Edivaldo Ernesto (9-7). Underneath, amb Lali Ayguadé Company; Held dear, amb The Julyen Hamilton Company, Máté (10-7). Screws, amb Alexander Vantournhout; V Nit Solidària i del Circ, Alba Sarraute and Co; My! Laika; Sky Flow Artist; Barcode Circus Company; Cia. Laden Clasde; Barcode Circus Company; Duo André Leo; Wax and Boogie feat Drew Davies (11-7). Lilian Steiner, Anastasia Beliavea i Justin de Jager, Yvonne Smink i Haa Collective (12-7). II Circuit Deltebre, atracció natural; Kim Jordan, Hodworks, Sergi Guillén, Robert Olivan Performing Arts, La Dinamo, Marion Sparber i Alan Fuentes Guerra, Lina Valverde i Camillo Regueyra, Akira Yoshida i Dunya, Tommas Panagrosso / Magda Clan Circo, Rebeca Portillo, Bot Project i Versus (13-7). Creació Deltebre Dansa 2019: Celebration i Collective Dope (14-7). Bodhi Projecte (15-7). Compañía Roció Molina (16-7). Martin Kilvady, Alleyne Dance, Marica Marinoni (17-7). Defracto, Magí Serra (18-7), Nit de Solos, SonYa (19-7), Peter Jasko, Clara Furey, Jesús Guiraldi i Paola Madrid (19-7). Mostra final dels cursos d’iniciació, La Contrebande i Bemba Saoco (20-7).

https://deltebredansa.cat/ca

Festival Emergent 2019

(Gironès)

Del 26 de juny al 6 de juliol

Roger Mas, Falciots Ninja, Kids from Mars i Marc Sabat (Sarrià de Ter, 27-6). Black Music Big Band, Planeta Impro, Pere Hosta, Bigblack Rhino, Circ Pistolet i Saki Guillem (Fornells de la Selva, 28-6). Peyu, Les Anxovetes, Joina, Duo Laos, Cesc, Los Flamingos Company (Cervià de Ter, 29-6). Guillem Roma, Daniel Lumbreras, Raymon, Puntmoc i Alverd Oliva (Vilablareix, 4-7). Obeses, Sofia Viola, Diego Singer, The Petebox, Planeta Impro i Maria Villate (Sant Gregori, 5-7). Quimi Portet, Shado, Salva Soler, The Petebox i Smoking Bambino (6-7).

www.festivalemergent.cat

Festival Fresc

(Sabadell)

Del 26 de juny al 22 de juliol

La Nit dels Musicals (28-6). Gerard Quintana, Intocables (27-6). Pol Cruells Quartet (28-6). Orquestra d’Acordions de Sabadell (1-7). Pep Poblet i Àngels Bassas (2-7). Il·lús Teatre Orchestra (3-7). Cesk Freixas, Festa major (4-7). Cor Vakombà, D’ara endavant (5-7). Duble Buble, El retorn dels dinousaures (6-7). Les coses excepcionals, de Duncan Macmillan (7-7). Dani Nel·lo & Los Saxofonistes Salvajes (8-7). Les cançons seran sempre nostres, amb Arnau Tordera i Magí Canyelles (9-7). Al sostre, amb Oriol Grau i Pau Ferran (10-7). Ballem-la, amb Cobla Mediterrània 40 anys (11-7). Cen mil estorniños, amb Manuel Rivas (12-7). Una família normal, amb Cia. Estrena Morena (13-7). Jamaikids (14-7). La flor que palpita, amb Yoshi Hioki (14-7). Jo pregunto, amb Eva Fernàndez Trio (15-7). Eduard Costa & L’Últim Indi (16-7). Maria Hinojosa & Eduard Iniesta (17-7). De cara a la paret. Textos de Francesc Trabal (18-7). Retrat en groc, amb Jordi Molina (19-7). Ovella Xao (20-7). The Pinker Tones (21-7). Maragall a casa, amb Jep Barceló (21-7). Mishima (22-7).

www.frescfestival.cat

Festival Rumb(A)

(Palamós)

Del 5 al 26 de juliol

Maruja Limón (5-7). Rumb(A)ndPalamós. Els grans èxits de la rumba catalana, espectacle de producció pròpia (12-7). Bemba Saoco (19-7). Dantuvi amb la canalla, Activitat familiar (20-7). Miliu Calabuig, El llegat de Peret (26-7).

www.visitpalamos.cat

Festivals Alta Segarra

(Alta Segarra)

Del 12 al 27 de juliol

Jo Jet i Maria Ribot (12-7), Mishima (13-7), Anna Roig & Àlex Cassanyes i Big Band Projecte (19-7), Roger Mas i la Cobla Sant Jordi (20-7), Guillem Roma ( 26-7) i Leon, The Pinker Tones & Quartet Brossa & Quertet Mèlt (27-7).

www.agoraaltasegarra.cat

Gala Acústic

(Cadaqués)

Del 3 de juliol al 30 d’agost

Cicle de concerts de petit format a bord de la històrica embarcació Gala . Ícaros del Azar (3-7), Goller & Restif (4-7), Fanfarrrai Trío (5-7), Duo Índalo (6-7), Fatasia Gnawa (10-7), Momi Maiga (11-7), Athrodeel (12-7), Efre López & Ciro Montanas (13-7), La Gouailleuse (18-7), Mireia Pla i Fernando Salinas (19-7), Trio Amanec3R (20-7), Virgile Goller (25-7), Keryda (26-7), Denis Teste & Ciro Montanari (27-7), Solites Empordà (28-7), Rusó Gala (31-7), Trío Okan (1-8), Sariela Carmago (2-8), Pedro Javier González (3-8), Daniel Felieces (4-8), Rodolfo Castagnolo (8-8), Les Fils de Pompe (9-8), Momi Maiga (10-8), Rosa Zaragoza & Rusó Sala (11-8), David Fractals (15-8), De la Carmela (16-8), Raquel Lua (17-8), Alexandre & Yanis (18-8), Rusó Sala i Ana Rossi (21-8), Arianna Savall & P. Johansen (22-8), Ferran Savall (23-8), Marala Trio (24-8), Duo Zyrab (25-8), Cordes sur la Mer (27-8), Cayana Duo (29-8) i Victòria Riutord & J. Pardo (30-8).

www.galacustic.com

Garrigues Guitar Festival

(les Garrigues)

Del 29 de juny al 24 d’agost

Dou Lafelle-Guevara (les Borges Blanques, 29-6). Carles Herraiz i Montse Seró (Cogul, 6-7). Duo Fraseggio (13-7). Ignacio Barra (Vinaixa, 20-7). Carles Herraiz (Torrebesses, 24-7). Ensemble XXI (Torrebesses, 25-7). Classificació per al Certamen Pujol (la Granadella, 26-7). Raúl Viela (la Granadella, 26-7). Inmaculada Balsells (Torrebesses, 27-7). Final + concert d’alumnes + lliurament de premis Certamen Pujol (la Granadella, 28-7). Cançons de Maig (Granyena de les Garrigues, 2-8). Ferran Talarn (la Poble de Cérvoles, 3-8). Marisa Martins i Jaume Torrent (la Floresta, 10-8). Neus Plana & Maria Camahort (l’Espluga Calba, 14-8). Salzburg Guitar Trio (Juneda, 16-8). Maria Gibert i Laura Nuñez (Arbeca, 18-8). Scaramouche Quartet (Juneda, 24-8).

www.garriguitar.cat

Guitar Festival BCN

(Barcelona)

Fins al 10 de juliol

Sons of the East (17-6), Ismael Serrano (18-6), Lila Downs (26-6) i Toto (10-7).

www.guitarbcn.com

Í-taca, cultura i acció al Baix Empordà

(Baix Empordà)

Fins al 8 de juliol

Berri Txarrak + Doctor Prats + Iseo (22-6), Els Catarres + Oques Grasses + Roba Estesa (23-6) (Sant Joan a l’Estartit), Pegasus, gira de comiat (JazzPera, a la Pera, 29-6), Marc Parrot (ciutat ibèrica d’Ullastret, 5-7) i Diego el Cigala (Port Bo, a Calella de Palafrugell (7-7).

www.itacacultura.cat

Les Nits de Marimurta

(Blanes)

Del 4 al 24 d’agost

Big Mama & Sister Marion (2-8), Menaix a Truà (9-8), Maria del Mar Bonet (16-8) i Susanna del Saz (23-8).

www.nitsmarimurtra.cat

Live au Campo

(Perpinyà)

Del 19 al 24 de juliol

UB40+ Dharma (19-7), Ibrahim Maalouf invita Haidouti Orkestar + Los Graciosos (20-7), Joan Baez + Balbino (22-7), Melody Gardot + Un (23-7) i Pascal Obispo + Maxximus (24-7).

www.live-campo.com

Moments Màgics Espais Únics (MMEU) Cel Obert

(Cervera)

Del 15 al 21 de juliol

Nicolás Romero (Ever), creació d’un mural de gran format a l’avinguda Durant i Sanpere (del 15 al 21 de juliol). Mezzos. Cançons i sensacions (18 i 19-7, al Celler Encants del Llibre). Clara Peya & Vic Moliner (18-7, a l’església de Sant Domènech). Mostra de Cinema Etnogràfic Lo Cercacurts (del 18 al 20 de juliol, a la Terrassa Cant Duran). Ferran Palau, Blanc (19-7, a la Terrassa Casa Solsona). Concert de Campanes (20 i 21-7, a la plaça Major). Josep Pedrals (20 i 21-7, a la plaça del Fossar). Hathi, espectacle itinerant del Centre de Titelles de Lleida (20-7, de la plaça Santa Anna a la plaça Major).

https://cervera2019.cat

Música als Parcs

(Barcelona)

Fins al 30 d’agost

Escola Municipal de Música de Nou Barris (18-6, al parc de la Ciutadella). Ernest Pipó i Edu Pons Duo (25-6, als jardins de Juan Ponce). Orquestra de Cambra del CEMB (26-6, al pantà de Vallvidrera). Irene Reig Trio (26-6, a la plaça Manuel Ainaud). Aura Duo (27-6, als jardins Montbau). Raquel Herreros & Daniel Ferruz (28-6, als jardins de Vila Cecília). Olga Benit (1-7, al parc del Turó del Putget). Lucas Delgado i Juan Pastor (2-7, als jardins de Ramon Aramon). Olga Benito (2-7, al parc Central de Nou Barris). Santacana-Vallès Duet (3-7, al parc de Sant Martí). Ernest Pipó i Edu Pons Duo (4-7, al parc Central de Nou Barris). Laura Pastor (5-7, als jardins de la Tamarita). Leos Quartat (8-7, als jardins d’Interior d’Illa de Gaietà Renom). Químic Trio (8-7, a la plaça Duc de Medinaceli). Leos Quartet (9-7, al parc Central de Nou Barris). Absit Duo (9-7, als jardins Ca l’Alena).Quartet Arrels (10-7, al parc de Diagonal Mar). Lucas Delgado i Juan Pastor (11-7, a la plaça Hilari Salvadó). Quartet Arrels (11-7, al parc Central de Nou Barris). Jofré Fité Trio (12-7, al jardí Pou de la Figuera). Ernest Pipó i Edu Pons Duo (1-7-6, al parc de les Glòries). Mercè Font (16-7, a la Casa de l’Aigua). Irene Reig Trio (16-7, als jardins de Ca l’Alena). Raquel Herreros & Daniel Ferruz (18-7, als jardins d’Ernest Lluch). Jofre Fité Trio (18-7, als jardins Can Brasó). Tro (19-7, al parc de la Creueta del Coll). Tro (22-7, al parc de la Unitat). Mercè Font (23-7, a l’interior d’illa Sidó Lledoner). Trio Jakob (24-7, als jardins de la Font dels Ocellets). Jofre Fité Trio (25-7, als jardins Josep Goday). Aura Duo (26-7, al Turó Park-parc del Poeta Eduard Marquina). Aslan Ensemble (30-7, al parc de les Glòries). Aslan Ensemble (31-7, al parc de Joan Miró). Químic Trio (1-8, al parc de la Ciutadella). Le Due Donne (8-8, al parc de la Ciutadella). Trio Jakob (14-8, al parc de l’Estació del Nord). Primo Tempo (21-8, als jardins de Rubió i Lluch). Bernat Català (22-8, al parc de la Ciutadella). Concert de cloenda amb Wom’s Collection (30-8, al Park Güell).

www.barcelona.cat

Música sota les estrelles

(Noguera)

Fins al 23 de novembre

Sandra Bautista (6-7), Antoni Tomos (3-8), Joan Blau i Xavier Monge (7-9), Patrícia McGill i Javier Juanco Quartet (12-10), Joan Reig (26-10) i L’últim Indi (23-11).

www.parcastronomic.cat

Musicab. Festival de Música de Cabrils 2019

(Cabrils)

Del 19 al 21 de juliol

The Gramophone All Stars (19-7); Guillem Roma, Ramon Mirabet i Pavvla (20-7), i Moum, Kiko Veneno i María José Llergo (21-7).

www.cabrils.cat

Musicant 2019. 6è Festival de Música del País

(Campllong)

Del 27 al 30 d’agost

Toti Soler i Gemma Humet, Petita festa (27-8). Alidé Sans + Carles Belda, Henerècla (28-8). Jordi Molina, Retrat en groc (29-8). Els Pets, Som (30-8).

www.campllong.cat

Nits d'Estiu a Calella (NEC)

(Calella)

Del 28 de juny al 30 d’agost

Elena Gadel (28-6); Madama Butterfly (5-7); Madama Butterfly (7-7); Noemí Caballer (12-7); Serratians (12-7); Carola Ortiz (19-7); Yoshira Hioki (26-7); Coral Polifònica de Puig-reig, Cor Harmonia i Orquestra Simfònica Harmonia (26-7); Judit Neddermann (2-8); Telva Rojas (16-8); Magalí Sare (23-8), i Clara Peya (30-8).

https://promocioartistesimusics.com

Nits d'Estiu al CaixaForum BCN

(Barcelona)

De l’1 de juliol al 29 d’agost

Programació d’estiu al CaixaForum Barcelona amb música, arts escèniques i cinema. Concerts: Ranky Tanky (3-7), Gunchild Carling & Shakin’All (24-7), Lucibela (31-7), Christian Balkanic’s Trio Infernal (7-8), Tània Oleiro (7-8), Lori Watson (14-8), Rabio Babel Marseille (21-8), Escolta el cinema mut, amb December Quintet (21-8), i A Broadway Babies (28-8). Microconcerts: Amb Usko Ensemble, The Woody’s, Carolina Alabau & Marc Martin, Criatures, Jules, Helena Ressureiçao & Alberto Palacios, The Blues Prisoners, Marina Ribeiro Trio i Magalí Sare & Sebastià Gris Duo. Pop-rock hits: Concerts participatius (10, 11, 17 i 18-7). Arts escèniques: A vore, amb ElClimamola (3-7); Tenores, amb Cia. Illuminati (10-7); Les coses excepcionals, amb Pau Roca (17-7); Conseqüències, Setéphane Lévy, direcció (24-7); Fang/Barro, amb Quim Girón (31-7), i Pelat, amb Joan Català (28-8).

https://caixaforum.es/ca_ES/barcelona

Notes al Parc

(Girona)

Del 4 al 27 de juliol

Duo Kaeli (4-7, al jardí de l’Àngel), Ensemble Permotio (6-7, als jardins de les Pedreres), Karamba (11-7, a les palmeres del parc Central), Bärhof Quintet (13-7, al parc del Migdia), Moshka (18-7, a la plaça de l’Assumpció), Rusó Sala (20-7, als jardins de la Devesa), Jove Orquestra de les Comarques Gironines (21-7, als jardins de la Devesa), Biflats (24-7, al parc Núria Terés i Bonet) i Karol Green (27-7, al castell de Montjuïc).

www.girona.cat/notesalparc

Off Festival al Port de la Selva

(el Port de la Selva)

Del 20 de juliol al 17 d’agost

Mediterrània, amb Libere Ensemble, saxo, violoncel i guitarra (19-7). En clau de jazz, amb Zamuner & Zamuner Duo (9-8). Nit de tango, amb Gianmaria Melis, violí, i Giuseppe Gullotta, piano (16-8).

www.festivalsantpere.com

PAS, Ponts a les Arts Sonores

(Martorell)

Del 5 al 20 de juliol

Orquestra del Reial Cercle Artístic de Barcelona (5-7), Maruja Limón (6-7), Luís Sobra (12-7), Xiula (Petit Pas) i Mònica Green (13-7), Grupo Compay Segundo (19-7) i Xics’n’Roll Band (Petit Pas) i Flore M (20-7).

www.martorell.cat

Paupaterres

(Tàrrega)

De l’11 al 13 de juliol

El Diluvi, New York Jazz Ensemble i Lildami (12-7), Balkan Paradise Orchestra, Cobla Catalana dels Sons Essencials, El Pot Petit, La Sra. Tomasa, Tremenda Jauría i The Targarians (13-7).

www.paupaterres.cat

Planestiueja't. Festival d'Estiu de la Garrotxa

(les Planes d'Hostoles)

Del 6 de juliol al 31 d’agost

El rey león, Tribut (6-7), The Sey Sisters (13-7), Giorquestra (20-7), Beth (3-8), El Pot Petit i Reggae per Xics (10-8), Quimi Portet (17-8), Judit Neddermann (24-8) i Dani Nel·lo (31-8).

www.lesplanes.cat

Portalblau. XI Festival de Música i Art a la Mediterrrània

(l'Escala)

De l’11 de juliol al 9 d’agost

Marc Parrot (11 i 12-7), Clara Peya (19-7), Marcel Lázara i Júlia Arrey (20-7), Alfred García (26-7), Paco Ibáñez (27-7), Sidecar (28-7), Orpheus XXI (2-8), Pau Riba (3-8), Anna Roig i Àlex Casanyes Big Band Project (4-8) i Una vela en el mar blau (9-8).

www.portalblau.cat

Riubombori 2019

(l'Espluga de Francolí)

7 de juliol

El Riubombori torna a l’origen amb el concert homenatge a Jordi Francolí. Deu anys després de la desaparició del cantautor, La Cultural Jordi Francolí treballa en un format especial per recordar el cantautor espluguí.

https://laculturaljordifrancoli.wordpress.com/riubombori-2018

Sant Cugat al Descobert

(Sant Cugat del Vallès)

Fins al 15 de setembre

A Teló Obert (teatre de petit format als parcs i jardins de la ciutat): El malalt imaginari, amb Teatre a l’Ombra (2, 7 i 12-7). Música a Torreblanca: Fuck You Joe (4-7), Monk (11-7) i Carme Canela & Bartolomeo Berenghi (18-7). Nits de Música al claustre del monestir: XVI Premi de Cant Camerata Sant Cugat i concert de cloenda (6-7); Daniel Ligorio, piano (12-7); Duo Alabau-Rovirosa (13-7), i Cobla Juvenívola Sabadell (19-7). El màrtir Cugat, lectura dramatitzada de l’obra de Josep M. Jaumà (26-7, al monestir). I Jornades de Música Antiga Contratemps: ConcertA day in six strings, amb Lixsania Fernández, viola de gamba i veu, i Esteban Mazer, clavecí (13-9). Mostra Luthier i Concert de Violins Contrastats (14-9). Bastià i Bastiana, òpera de cambra de W.A. Mozart amb Ensemble Contratemps (14-9). Concert Els viatges de Gulliver (15-9). Concert de cloenda jam-session amb instruments barrocs amb l’Ensemble Contratemps i músics convidats (15-9). Festival Vincles Sant Cugat: Pavvla & Pol Cortés (13-9) i Mishima & Anaïs Vila & Gerard de Pablo (14-9).

www.santcugat.cat

Sons Solers

(Sant Pere de Ribes)

12 de juliol

Joan Dausà, Joan Miquel Oliver, Pavvla, Intana i Delafé DJ.

www.sonsolers.cat

Talarn Music Experience

(Talarn)

Fins al 2 de novembre

Koers / Lildami (26-7). Marcel Lázara i Júlia Arrey, Elefantes (27-7). Morgan (28-7). Pau Alabajos (21-9). Anaïs Vila & Pantaleó (12-10). Magalí Sare (2-11).

www.loquiosc.com

Tastasons

(Preixana)

Del 29 de juny al 7 de juliol

Tastason Grup Shalom (29-6), actuació pendent de confirmar (7-7) i Shalom (20-7).

www.tastasons.com

Tempo sota les Estrelles

(Girona)

Del 19 de juliol al 12 d’agost

Auditori Tempo: Adrià Puntí (29-7), Bebe (30-7), Kevin Johansen (31-7), Clarence Bekker Band (1-8), Christina Rosenvinge (2-8). Village Tempo: Quimi Portet (18-7), Gaspar (20-7), La Bicha (21-7), Ian Sala (23-7), Tu no Existes (25-7), Mònica Mossungo (26-7), Maruja Limón (27-7), Kids from Mars (3-8), Malicia Deluxe DJ (3-8), The Long Players (4-8), Waltrapa & The Cash Makers (6-8), Marga Mgande (9-8), El Neu! amb Smoking Bambino, Xevi SF i José Domingo (10-8). I Tempo Inesperat i Vermut Musical en diferents dies (consultar web). Tempo Llibres: María Dueñas (24-7), Francesc Miralles (31-7), Víctor Amela (7-8), converses amb Martí Gironell.

www.temposotalesestrelles.cat

V Concerts d'Estiu al recinte modernista de Sant Pau

(Barcelona)

Del 4 al 25 de juliol

Dani Nel·lo i Los Saxofonistas Salvajes (4-7), Marcos Valle (11-7), Gerard Quintana (18-7) i Clara Peya (25-7).

www.santpau.barcelona

Vesprades sota l'Alzina

(Fonollosa)

Del 13 al 20 de juliol

Ramon Mirabet (13-7) i Joan Dausà (20-7).

www.vesprades.cat

Via Veu

(Sant Julià de Ramis)

Del 22 al 29 de juliol

Pau Alabajos (28-7) i The Sey Sisters (4-8).

www.viaveu.cat

Vinya Sons Ametller Origen

(Penedès, Bages, Priorat i Empordà)

Del 30 de juny al 4 d’agost

Pavvla (28-6, a Olivé Batllori), Sara Terraza (29-6, a Finca Viladellops), Felix Rossy Quintet (5-7, a Clos Montblanc), Guillem Roma (6-7, a Mas Vida), Sara Terraza (12-7, a Can Bas Domini Vinícola), Marina Tuset (13-7, a Adernats), In Crescendo (19-7, a Vilarnau), Paula Valls (20-7, a Parató), Les Fourchettes (21-7, a Mas Rodó), Pavvla (26-7, a Can Calopa de Dalt), Celeste Alías & Manel Fortià (27-7, a Carol Vallès), In Crescendo (2-8, a Mas Geli), Sara Pi (3-8, a la Vinyeta) i Les Fourchettes (9-8, a Augustus Forum).

https://vinyasons.com

XXIV Cicle de Concerts Claustre de Sant Domènec

(Peralada)

Fins al 18 d’agost

Tokaji Quartet (7-8), Les Anxovetes (14-7), Marta, Quim i Misaki (21-7), Crossing (25-7), Trio Elemma (28-7), Magalí Sare (1-8) i Dixieland Preachers amb Jon Robles (18-7).

www.visitperalada.cat

Festival de música de begur

Edició eclèctica

Nascut l’estiu de 1977, el Festival de Música de Begur s’ha convertit amb el pas dels anys en un dels festivals amb més tradició de la Costa Brava. La seva filosofia és oferir concerts de qualitat, però alhora assequibles per a un gran públic. L’objectiu d’aquesta nova edició, eclèctica, és consolidar els espais d’exhibició que s’han anat obrint per al festival, incorporant-hi enguany també la plaça de la Vila. Hi actuaran els artistes Joan Dausà (a la foto), Duquende & Chicuelo, Morgan, Los Mambo, Xarim Aresté, Jofre Bardagí, Falciots Ninja, David Busquets i Bufant Fort.

festival de sant pere de casserres

En un marc incomparable

Sant Pere de Casserres és un antic monestir benedictí situat al terme municipal de les Masies de Roda, a la part interior d’un meandre engorjat i molt pronunciat del Ter, actualment mig envoltat pel pantà de Sau. A més d’una jam poètica, cada dissabte hi haurà actuacions, com ara les de Pep Poblet i Nito Figueras, Duble Buble i Gerard Quintana (a la foto), a més del 25è Encontre Literari, dedicat a la poesia.

Sant Cugat al Descobert

Cultura fresca

Un total de 35 propostes culturals omplen l’estiu amb Sant Cugat al Descobert, que enguany arriba a la 4a edició i s’allarga del 8 de juny al 29 de setembre. Sota el lema A l’estiu la cultura és més fresca!, la iniciativa es presenta com un paraigua cultural que inclou 12 programes diferents que tenen lloc en diversos espais de la ciutat entre aquests mesos. En la programació d’enguany destaquen les actuacions musicals del grup Mishima (a la foto) i de la santcugatenca Pavvla, les dramatitzacions de les Lectures a la Fresca i les visites culturals al monestir.

Poesia i +

El Maresme més poètic

Festival dedicat a la poesia (tot i que també inclou música) que té lloc en diverses localitats del Maresme: Canet de Mar, Mataró, Dosrius, Alella, Llavaneres, Caldes d’Estrac... Alguns dels poetes o músics que hi participen són Pascal Comelade i Enric Casasses (a la foto), Maria Cabrera i Irene Fontdevila, Ivette Nadal i Caïm Riba, Núria Martínez Vernis i Albert Pla...

Garrigues Guitar Festival

Amb sis cordes i una caixa de fusta

El Garrigues Guitar Festival Memorial Emili Pujol reuneix en localitats com ara les Borges Blanques, Cogul, Bellaguarda, Granyena de les Garrigues, Vinaixa, Torrebesses, Arbeca, Juneda i, entre d’altres, la Pobla de Cérvoles els millors guitarristes i formacions del moment, amb noms com ara Scaramouche Quartet, Neus Plana & Maria Camahort, Raul Viela, Cales Herraiz, Duo Fraseggio (a la foto), Inmaculada Balsells, Salzburg Guitar Trio, Marisa Martins i Jaume Torrent, Maria Gibert i Laura Núñez...

Rumb(A)Palamós

Rumba i gamba

El festival programa concerts gratuïts i a l’aire lliure en diferents espais de Palamós. Hi actuen el grup Dantuvi; la formació Maruja Limón, formada íntegrament per dones, i, entre d’altres, Miliu Calabuch (a la foto), amb versions de Peret.

SonS Solers

Quan l’entorn és el que més compta

La Finca Mas Solers, a Sant Pere de Ribes, és l’escenari del Sons Solers. Des dels seus inicis, ha estat un festival diferent de la resta. Celebrat en l’impressionant entorn natural de la Finca Mas Solers, el festival aposta per la qualitat abans que la quantitat, una nit sense cues, ni massificacions, ni actuacions solapades...

La programació es basa en música feta als Països Catalans. Després d’exhaurir totes les entrades en les tres darreres edicions, el festival de la Finca Mas Solers tornarà a tenir enguany un cartell de luxe format per Joan Dausà, Joan Miquel Oliver (a la foto), Pavvla, Intana i Delafé DJ.

Tempo sota les Estrelles

La Girona Vella

El festival musical i gastronòmic que té lloc al Barri Vell de Girona presenta artistes com ara Christina Rosenvinge (a la foto), Quimi Portet, Adrià Puntí, Kevin Johansen, Clarence Bekker Band...

Notes al Parc

Plantes i sons

Cicle de música en viu als parcs i jardins de la ciutat, amb grups de rap, pop, hip-hop, electrònica, rock, folk... I artistes com ara Karamba, Rusó Sala (a la foto), Karole Green, Biflats i Moshka.



Identificar-me. Si ja sou usuari verificat, us heu d'identificar. Vull ser usuari verificat. Per escriure un comentari cal ser usuari verificat.
Nota: Per aportar comentaris al web és indispensable ser usuari verificat i acceptar les Normes de Participació.

L’Acadèmia de la Música, contra Fira de Barcelona

Barcelona

L’agonia de la cultura de base

barcelona

Un art que reflecteix la societat

Girona
ÀNGELS BRONSOMS
PERIODISTA. PASSATS ELS DIES DE RÀDIO, ES CONSIDERA UNA ACTIVISTA MUSICAL

“Per què no es diu que Patti Smith va inventar el ‘punk’?, per discriminació”

GIRONA
Alfred García
CANTANT, ACTUA EL DIVENDRES 26 DE JULIOL AL FESTIVAL PORTALBLAU

“Veig el film de Queen un cop cada 15 dies”

L’ESCALA

The Skatalites actuen avui al Reggae Pals

pals
Patrimoni

Descobert el llegat de Marcus Porcius

badalona

Mateixa cara i moneda

Barcelona

Referèndum de tomàquets

Barcelona